Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení koní

28. 11. 2007

ZNAKY NA HLAVĚ

 

 

Malá bílá skvrnka na čele je KVÍTEK nebo VLOČKA.

Trochu větší než vločka je HVĚZDA. Na horním horním pysku se může objevit
SLINKA, anebo TLAMKA kosodélníkového tvaru. Někdy je spojena s nosním pruhem.

 

Bílé pysky jsou MLÉČNÁ HUBA, skvrnité pysky ŽABÍ HUBA. Tento znak se často vyskytuje o Fjordských koní a Belgických chladnokrevníků.

Bílý pás od čela k nosu se nazývá NOSNÍ PRUH.

ÚZKÁ LYSINA je přechod mezi nosním pruhem a širokou lysinou.

Bílá barva zasahující čelo a odtud za oči a ke koutkům tlamy je LUCERNA neboli také ŠIROKÁ LYSINA.

 

ZNAKY NA NOHÁCH

 

Na nohách bývá KORUNKA nebo HERMELÍN - bílé lemování okraje kopyta s černými skvrnami.

 

Bílému zbarvení po nebo těsně nad spěnkový kloub říkáme PONOŽKA.

 

PODKOLENKA sahá po zápěstí (přední noha) nebo po hlezení kloub (zadní noha).

 

Př. (znaky na hlavě)

1. 2.3. 4. 5.

 

1.Nosní lysina
2.Kvítek
3.Lysina
4.Lucerna
5.Nosní pruh

 

 

ZBARVENÍ KONÍ

 

BĚLOUŠ

 

 

Tmavošedá pigmentovaná kůže, srstje tvořena bílými chlupy

 

ŽLUŤÁK (palomino,izabela)

 

 

Zlatá srst, bílá hříva a ohon

 

HNĚDÁK

 

 

Červenohnědá srst, černá hříva,ohon.nohy

 

ČERVENÝ BĚLOUŠ

 

Směs ryzé a bílé barvy

 

TYGR (hermelín)

 

 

Skvrnitý kůň, nyní označován jako appalosa zbarvení

 

PSTRUŽÁK

 

 

Hnědé skvrnky ze skupinek chlupů na bílé srsti

 

RYZÁK

 

 

Různé odstíny zlaté se světle plavou nebo červenou hřívou

 

TMAVÝ HNĚDÁK

 

 

Směs hnědých a černých chlupů, černá hříva,ohon,nohy

 

MOUREK

Smíšená srst s černou nebo hnědou, tmavé nohy

STRAKOŠ SKEWBALD

Velké bílé plochy na libovolném podkladu

SÍŤOVANÝ BĚLOUŠ (jablečňák,grošák)

Tmavé chlupy tvoří kruhy na bílé

VRANÍK

Celý černý, příležitostné bílé odznaky

PLAVÁK

Plavý,modrý nebo myšově šedý,černá hříva a ohon

STRAKOŠ PIEBALD

Pravidelné černé a bílé

ZBARVENÍ KONÍ

Hnědák

-Barva těla je hnědá,hříva a ocas jsou čené,příležitostně se objeví bílé odznaky na hlavě a končetinách.Hnědaci mají černé části těla.Existují různé odstíny hnědáků,popisované jako hnědák,tmavý hnědák,světlý hnědák a černý hnědák.Tyto barvy jsou dány množstvím světle hnědých nebo tmavohnědých chlupů.

Ryzák

-Barva těla je červenohnědá.Hříva a ocas jsou většinou stejného,případně světlejšího či tmavšího odstínu,než je barva těla.Nikdy nejsou černé.Tito koně mohou mít na končetinách nebo na hlavě bílé odznaky.Existují různé odstíny ryzáků,jako je světlý ryzák,ryzák,tmavý ryzák a černý ryzák.Různé druhy barev jsou dány červenozlatými odstíny chlupů.Černý ryzák má srst barvy tmavých jater.

Vraník

-Srst musí být zcela černá,bez přítomnosti hnědých chlupů.Hříva a ocas musí být také černé,ale na končetinách a na hlavě mohou být bílé odznaky.

Bělouš

-Kožní pigment je tmavý a obsahuje černé a bílé chlupy.Bělouši se obecně rodí tmaví a s postupným věkem vybělují.Existují různé odstíny běloušů,bělouš který je "bílý",šedý tečkovaný bělouš,bělouš s bílou srstí a černými skvrnami,grošovaný bělouš..

Nevybělující bělouši

-Do hlavní barvy srsti ocasu a hřívy jsou pravidelně přimíchány bílé chlupy.Existují různé barevné rázy,jako je hnědý a červený bělouš,u kterých se bílé chlupy přimíchávají do kaštanové nebo hnědé srsti

Grošovaný bělouš

-Grošák je jedna z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší bílé okrouhlé skvrny na šedém podkladě

Žluťák-Isabela (Palomino)

-Má zlatou srst barvy nové mince penny,hříva a ocas jsou světlejší.Tito koně mohou mít bílé odznaky na končetinách od kolen nebo bérců dolů a na hlavě.

Strakoš

-Srst má velké nepravidelné plochy bílé nebo kterékoli barvy kromě černé.Kožní pigment je růžový pod bílými plochami a tmavý pod tmavými plochami.Hříva a ocas jsou vždy dvoubarevné a hříva má stejné zbarvení jako je na krku...

Plavák

-Kůže je tmavá,srst béžová.Koně mají černé distální části končetin,černé žíně a černou linii na hřbetě-tzv. úhoří pruh.

Albín

-Kožní pigment není,kůže je růžová,barva srsti je smetanová a hříva a ocas mají také bledě smetanovou barvu.Někdy je možné rozeznat bílé končetiny a odznaky na hlavě.

WESTERNOVÁ ZBARVENÍ KONÍ

BROWN

= Tmavý hnědák

Otrocky přeloženy by znamenalo tento odstín popsat jen jako hnědáka, ale podle angličtiny jsou takto označeni koně s tmavě hnědou až černou srstí se světlejšími oblastmi (pálením) kolem huby, očí, na slabinách a na vnitřní straně horní části končetin. Ocas a hříva jsou černé.

BAY

= Světlý hnědák

Tímto výrazem jsou označováni koně, jejichž barva srsti se může pohybovat v rozmezí od světle hnědé, přes tmavě rezavou až k rezavohnědé. Hříva a oas jsou černé a obvykle jsou černé i končetiny v dolní části. Plemeno Appaloosa rozlišuje navíc zbarvení dark bay/brown, tedy tmavší verzi této barvy

SORREL

= Ryzák

Barva srsti rezavá nebo rezavá s měděným nádechem, přičemž hříva a ocas mají obvykle stejnou barvu jako srst. Mohou být ovšem i světlejšího odstínu, případně kombinované

CHESTNUT

= Tmavý ryzák

Velmi matoucí název barvy, protože v češtině značí kaštan a občas se překládá jako "hnědák" bez dalšího rozlišení. Přitom se jedná o temně rezavou až hnědorezavou, játrově hnědou barvu. Ocas a hříva jsou obvykle ve stejném odstínu jako srst, ale mohou být i světlejší nebo kombinované.

BLACK

= Vraník

Chlupy v srsti jsou dokonale černě bez hnědého nádechu a bez jakýchkoli světlejších oblastí po těle. Hříva a ocas jsou černé. Jedná se o poměrně vzácnou barvu(poslední obrázek v příspěvku)

DUN

Pro tuto barvu nemá čeština ekvivalent. Trup těchto koní je žlutý až nazlátlý, mají obvykle černou nebo hnědou hřívu a ocas. Na končetinách mají příčné zebrování. Dále se vyznačují úhořím pruhem a tzv. Oslím křížem na kohoutku.(předposlední obrázek v příspěvku)

RED DUN

Jde o obdobu předchozího zbarvení s tím rozdílem, že trup je jasnější a žlutavější. Hříva, ocas a úhoří pruh jsou sytě rezavé. V hřívě a ocasu se mohou vyskytnout i světlejší žíně, případně mohou být i bílé

GRULLO

= Myšák

Chlupy na těle mají kouřovou nebo myší barvu. Nejde o směs černých a bílých chlupů, ale každý jednotlivý chloupek musí být šedý. Hříva a ocas jsou černé a časo jsou černé i nohy. Grullo má úhoří pruh.

APPALOOSA

Existuje 5 uznaných barevných rázů plemene appaloosa,všichni skvrnití koně však nejsou příslušníky tohoto plemene.Barvy jsou následující: blanket,leopard,sněhová vločka (snowflake) a frost (tzv.jinovatka)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář