Jdi na obsah Jdi na menu
 


Western

1. 2. 2008

WESTERN

 

 

Disciplíny

 

 

  • Western horsemanship - (angl., west., hipol. čti: vestern horsmenšip) Druh westernové soutěže, v které se hodnotí zejména jezdec, jeho sed a vedení koní. Soutěž probíhá v dvou částech. V první se posuzuje jezdecká vyspělost jezdce v individuelní předepsané úloze, která trvá 30 sekund. Druhá část je společná a probíhá tak, že rozhodčí pozve finalisty předešlé části najednou do soutěžní arény a tito jezdí podle jeho pokynů ve všech chodech. Po nějaké době rozhodčí vyhodnotí, který je z nich nejlepší v sedu, celkovém dojmu a způsobu udělování pomůcek.

 

 

 

 

 

  • Western pleasure - (angl., hipol. western. čti uestern pležr) -Druh westernových soutěží, v nichž se hodnotí zejména přiježděnost koně (na rozdíl od w.horsemanship). Probíhá tak, že rozhodčí pozve do arény více jezdců, kteří jezdí podle jeho pokynů v kroku(walk), klusu (jog) a cvalu (lope) na obě ruce. Hodnotí se kiidné chování koně, rychlost jeho reakcí na jezdcovy pomůcky v přechodech. Negativně se hodnotí příliš rychlé tempo, vysoké nesení hlavy, nepravidelné a nepohodlné chody.

 

 

  • reining - obdoba drezury
  • trail
  • barrel racing
  • rodeo

 

 


 

 Vybavení

 

 

 

  • Westernová uzda -  Holá uzda (bez stíhla)s pákovým udidlem, které může být rovné nebo s ohbím pro jazyk, či se lžičkou a mosazným kolečkem. Může mít nátylník nebo zavěšení na jedno či obě uši (ear head). Má připnuté jednoduché rozdělené otěže nebo otěže spojené a pokračující romalem.

 

 

 

 

 

 

  • Westernová sedla - Sedlo kozlíkové konstrukce přizpůsobené na práci s dobytkem. Jeho hlavní charakteristikou je tzv. hruška (horn), která slouží na upnutí hlavního pracovního nástroje kovboje - lasa. Podle převažující práce či stylu ježdění na které se sedlo používá, jsou potom upraveny jeho ostatní části. K charakteristickým prvkům, jimiž se odlišuje od ostatních sedel patří tzv. swel - zesílená přední část kolem přední rozsochy (forku a gulletu), která je jakousi reminiscencí na bandalíry v občanské válce a slouží jako opora sedu při náhlém zastavení koně. Potom jsou to kožené chrániče holení jezdce tzv. fendre. Na westernových sedlech bývá vyšší zadní opěrka než na jiných typech sedel, která se nazývá kentl. Výškou hornu, forku a kentlu se líší od sebe sedla cuttingová od roppingových. Cuttingová sedla (sedla používaná na třídění dobytka) mají vyšší horn a vyšší cantle. Také mají delší a více vpředu umístěné třmenové řemeny. Ropingová sedla (sedla používaná zejména na chytání dobytka do lasa) naproti tomu mají nižší horn a nižší kentl, protože kovboj po odchycení telete musí rychle sesednout z koně, aby tele spoutal. Rančová sedla nebo sedla pracovní se nelíší od předešlých tvarem, ale mohutností a pevností. Kromě toho se ještě zhotovují sedlá na reining (westernovou drezuru), která jsou lehká s posedlím umístněným více vpředu a tzv. show sedla, která jsou bohatě zdobena a používají se též na soutěže.

 

 

 

 

 

 Jezdecké oblečení

 

 

 

Reminiscence na zlatý věk kovbojů patřičně zformována westernovou filmovou kulturou. K tomuto stylu patří kovbojský klobouk se širokou střechou (stetson), džínsy, košile s límcem a dlouhými rukávy, polovysoké špičaté kovbojské holínky s vysokým opatkem, kolečkové ostruhy. Můžou být i čepsy, dlouhý plášť proti prachu, šátek a rukavice, které můžou být tmavší než košile. Dnešní show westernové oblečení se podstatně liší od praktického kovbojského oblečení v době jeho vzniku a je více méně jenom jeho symbolem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

d

(Nikol, 16. 11. 2012 22:10)

Muže sice to není jako disciplína a většinou bolí jak se napíchneš na hrušku :D

Western a skákat?

(Minihorse, 17. 2. 2010 15:24)

Prosím, může mi někdo říct jestli se může ve westernu skákat?